Αξιολόγηση Χρήστη: 5 / 5

Αστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια ΕνεργάΑστέρια Ενεργά
 

 

 

Βραβεία 2018

Untitled Document

1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΣΗΜΑΔΙΑ ΤΟΥ ΟΥΡΑΝΟΥ, ΤΑ
WHISPERS OF THE SKY
Greece Σκην.: Αναστοπούλου Μάρω
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΘΗΛΙΑ, Η
NOOSE, THE / ΙLMIK
Greece Σκην.: Σίδερης Θωμάς
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΣΥΡΑΚΟΣ ΔΑΝΑΛΗΣ: ΕΚΔΡΟΜΗ ΣΤΟ ΦΩΣ
SYRAKOS DANALIS: JOURNEY TO THE LIGHT
Greece Σκην.: Γκουζιώτης Δημήτρης
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΑ ΦΤΕΡΑ
WITH OPEN WINGS
Greece Σκην.: Παπαγεωργίου Βίβιαν
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΘΡΑΥΣΜΑΤΑ
FRAGMENTS
Greece Σκην.: Οικονόμου Μαριάννα
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους YUBI Greece Σκην.: Σπυροπούλου Τζούλια
1ο Βραβείο Ευρωπαϊκής Ταινίας Μεγάλου Μήκους FOUR WOMEN Germany Σκην.: Sethi Kanwal
1ο Βραβείο Ευρωπαϊκής Ταινίας Μικρού Μήκους ALFAIAO Portugal Σκην.: Almeida Rodrigues Andre
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους PALETTE China, USA Σκην.: Chen Hao Peter
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους NADA QUEDA SINO NUESTRA TERNURA
NOTHING IS LEFT BUT OUR TENDERNESS
Peru Σκην.: Jallade Sebastien
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους BALLAD OF A RIGHTEOUS MERCHANT USA Σκην.: Golder Herbert
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους UNWELCOME USA Σκην.: Myklebost Ida Theresa
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους LITTLE FIEL Mozambique, USA Σκην.: Patkanian Irina
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους LOTTE THAT SILHOUETTE GIRL USA Σκην.: Beecherl Elizabeth, Patullo Carla
Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΜΟΥ Η ΣΗΜΑΙΑ, ΤΗΣ
MY HOMELANDS FLAG IS BLUE
Greece Σκην.: Χαραλαμπόπουλος Στέλιος
Βραβείο Φεστιβάλ JAJA Germany Σκην.: Borcherding Melina
Βραβείο Φεστιβάλ LECHOVO Austria Σκην.: Makris Anita
Βραβείο Φεστιβάλ I CAN BE A LION Sweden Σκην.: Sonmez Emrah
Βραβείο Φεστιβάλ LICA LAFORE
FACES OF LAFORA, THE
Bosnia and Herzegovina Σκην.: Bojic Denis
Βραβείο Φεστιβάλ STONE CIRCLE, THE Spain Σκην.: Pfister Patrick
Βραβείο Φεστιβάλ RIGHT THERE - SOUTH AFRICA Brazil Σκην.: Chaves Beto, Santos Leo
Βραβείο Φεστιβάλ LAST MILE - ON THE ROAD TO ELIMINATE LEPROSY, THE Japan Σκην.: Asano Naohiro
Βραβείο Φεστιβάλ DIALOGAS SU JOSEFU
DIALOGUE WITH JOSEPH
France, Lithuania Σκην.: Josade Elzbieta
Βραβείο Φεστιβάλ TERRA BRUCIATTA
SCORCHED EARTH
Italy Σκην.: Gianfrancesco Luca
Βραβείο Φεστιβάλ MARCH OF HOPE, THE Germany Σκην.: Fischer Bastian, Kroft Jim
Βραβείο Φεστιβάλ EGEO - Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
EGEO - THE SEA FOR ME
Greece Σκην.: Μαρκολέφα Βίκυ, Φίσερ Μπάστιαν
Βραβείο Φεστιβάλ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
MEMORIES OF A SPARTAN WOMAN
Greece Σκην.: Θεοφιλοπούλου Δώρα
Βραβείο Φεστιβάλ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΜΟΥ, Η
CIUDAD DE MI CORAZON
Greece Σκην.: Πέτσας Κώστας
Βραβείο Φεστιβάλ ΠΕΝΤΕ ΚΑΛΑ ΓΛΙΑΦΙΑ, ΤΡΙΑ ΦΡΑΓΚΑ...
FIVE GOOD GLIAFIA THREE DRACHMAS...
Greece Σκην.: Τράγγαλος Δημήτρης
Βραβείο Φεστιβάλ SMILE & SMILE Greece Σκην.: Σπύρου Κούλλα
Βραβείο Κοινού ROUTE MER
TO THE DEEP SEA
Belgium Σκην.: Bouquet Pierre
Βραβείο Κοινού TERRA BRUCIATTA
SCORCHED EARTH
Italy Σκην.: Gianfrancesco Luca


Επιτροπές 2018

Untitled Document

Προκριματική

Ελένη Βλάσση


Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ, Δημοσιογράφος, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Κώστας Κωνσταντινίδης


Κριτικός Κινηματογράφου, Μέλος των: Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου & Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου


Χρήστος Σολωμός


Σκηνοθέτης, Ηθοποιός



Κριτική

Jin Huaqing (Επίτιμος Πρόεδρος)


Σκηνοθέτης


Γιάννης Σολδάτος (Πρόεδρος)


Εκδότης, Συγγραφέας, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Χριστόφορος Χαραλαμπάκης


Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών


Μένος Δελιοτζάκης


Σκηνοθέτης, Προϊστάμενος του Τμήματος Προγράμματος ΕΡΤ ΑΕ


Μαρινέλλα Βλαχάκη


Συγγραφέας, Ηθοποιός


Βασιλική Γιακουμάκη


Κοινωνική Ανθρωπολόγος, Επίκουρος Καθηγήτρια στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλίας, Τμήμα Ιστορίας Αρχαιολογίας, Κοινωνικής Ανθρωπολογίας