Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
 

 

 

Βραβεία 2017

Untitled Document

1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους HIGHWAY REST STOP
HIGHWAY REST STOP
Γαλλία Σκην.: Ingold Isabelle
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους MUJERES DECIDEN, LAS
LET WOMEN CHOOSE
Εκουαντόρ Σκην.: Yago Xiana
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους PLACEBO: ALT RUSSIA
PLACEBO: ALT RUSSIA
Ην. Βασίλειο Σκην.: Targett-Adams Charlie
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους WHITE: A SEASON IN THE LIFE OF JOHN EVANS
WHITE: A SEASON IN THE LIFE OF JOHN EVANS
ΗΠΑ Σκην.: Montes-Bradley Eduardo
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους SAN SABBA
SAN SABBA
Ην. Βασίλειο Σκην.: Turina Romana
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους TOUCH OF AN ANGEL, THE
TOUCH OF AN ANGEL, THE
Πολωνία Σκην.: Pawlowski Marek Tomasz
Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής HUMMUS THE MOVIE
HUMMUS THE MOVIE
Γερμανία, Ελλάδα, Ισραήλ, Λίβανος, Ουκρανία, Ην. Βασίλειο, ΗΠΑ Σκην.: Goldberg Baruch, Rosenfeld Oren
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΝΓΚΑΛ;
KANI SHINGAL?
Ελλάδα Σκην.: Γκοσλ Χανς Ούλριχ, Ράλλης Άγγελος
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΣΙΩΠΗΛΟΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ
SILENT WITNESS
Ελλάδα Σκην.: Κουτσιαμπασάκος Δημήτρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους VILLAGE POTEMKIN
VILLAGE POTEMKIN
Ελλάδα Σκην.: Ιγνατιάδης Δομίνικος
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΕΛΙΟΣ: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ
ALEXANDROS VELIOS: THE LAST DECISION
Ελλάδα Σκην.: Τολάκης Αντώνης
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΤΡΟΥ ΜΠΛΟΥ
TRUE BLUE
Ελλάδα Σκην.: Ραφτογιάννης Χάρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑ, ΤΟ
TREE I DREAMT, THE
Ελλάδα Σκην.: Αλχατζίδης Δημήτρης
1ο Βραβείο Φεστιβάλ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ
EMBRACED
Ελλάδα Σκην.: Καρρά Χαριτίνη
2ο Βραβείο Φεστιβάλ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ
ASTEROID
Ελλάδα Σκην.: Γιαννάκης Θωμάς
3ο Βραβείο Φεστιβάλ JEAN
JEAN
Ελλάδα Σκην.: Σπυροπούλου Τζούλια
Βραβείο Κινέζικου Κινηματογράφου SUMMER AT TEN
SUMMER AT TEN
Κίνα Σκην.: Hao Chen
Βραβείο Κοινού ΘΥΜΑΜΑΙ
I REMEMBER
Ελλάδα Σκην.: Κυρλίδης Μενέλαος
Βραβείο Φεστιβάλ SING FOR ME
SING FOR ME
Καναδάς, Ιράκ, Ιταλία Σκην.: Waham Sama
Βραβείο Φεστιβάλ GRANDE MONNEZZA - LIFE BY THE LANDFILL, LA
GRANDE MONNEZZA - LIFE BY THE LANDFILL, LA
Ιταλία Σκην.: Bellini Chiara
Βραβείο Φεστιβάλ BAR MARIO
BAR MARIO
Ιταλία Σκην.: Lisci Stefano
Βραβείο Φεστιβάλ GOVAN YOUNG
GOVAN YOUNG
Ην. Βασίλειο Σκην.: Archibald David, Clark Martin, Connolly Cara
Βραβείο Φεστιβάλ MAN WHO CAN'T GET ENOUGH OF ARCHITECTURE: NISAN YAUBYAN, THE
MAN WHO CAN'T GET ENOUGH OF ARCHITECTURE: NISAN YAUBYAN, THE
Τουρκία Σκην.: Saskal Atom
Βραβείο Φεστιβάλ QUE TE PRECUPA?
WHAT WORRIES YOU?
Αργεντινή Σκην.: Raspanti Sebastian
Βραβείο Φεστιβάλ SHAO NIAN, XIAO ZHAO
YOUNG PATRIOT, A
Πουτόγκουα Σκην.: Haibin Du
Βραβείο Φεστιβάλ ROMA ATHENS - LOVE IN THE TIME OF MYKONOS
ROMA ATHENS - LOVE IN THE TIME OF MYKONOS
Ιταλία, Ελλάδα Σκην.: Kunstler Thomas

Επιτροπές 2017

Untitled Document

Προκριματική

Ελένη Βλάσση


Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ, Δημοσιογράφος, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Νικόλ Αλεξανδροπούλου


Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Ηθοποιός


Κώστας Κωνσταντινίδης


Κριτικός Κινηματογράφου, Μέλος των: Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου & Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου



Κριτική

Ορέστης Ανδρεαδάκης (Πρόεδρος)


Κριτικός Κινηματογράφου, Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Αντώνης Κόκκινος


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Γιάννης Σολδάτος


Εκδότης, Συγγραφέας, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Μένος Δελιοτζάκης


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Προϊστάμενος του Τμήματος Προγράμματος ΕΡΤ ΑΕ


Χριστόφορος Χαραλαμπάκης


Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών