Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
 

 

 

Βραβεία 2016

Untitled Document

1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΡΟΜΑ
SHORT GYPSY STORIES
Ελλάδα Σκην.: Ψυλλάκης Σταύρος
Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής ΠΩΣ ΝΑ ΣΩΠΑΣΩ
I CAN'T STAY SILENT
Ελλάδα Σκην.: Μαραγκός Θόδωρος
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους memORIA
memORIA
Ελλάδα Σκην.: Ιατρού Γιώργος
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους LUDLOW, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ
LUDLOW, GREEK AMERICANS IN THE COLORADO COAL WORLD
Ελλάδα Σκην.: Βαρδαρός Λεωνίδας
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους UN CONDOR
UN CONDOR
Ελλάδα Σκην.: Κολόζης Γιάννης
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΜΑΚΡΟΒΟΥΤΙ
LONG DIVE
Ελλάδα Σκην.: Μπόικο Ιρίνα
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους aPOLIS
aPOLIS
Ελλάδα Σκην.: Τζόβα Κατερίνα
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους FORTRESS EUROPE
FORTRESS EUROPE
Ελλάδα Σκην.: Παλάσκας Σωτήρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΜΟΝΟΙΑ
KIFISIA-OMONIA
Ελλάδα Σκην.: Κυρλίδης Μενέλαος
1ο Βραβείο MATERIA PRIMA
MATERIA PRIMA
Χιλή Σκην.: Mellado Christian
2o Βραβείο HODA'S STORY
HODA'S STORY
Παλαιστίνη Σκην.: Eriksson Johan
3ο Βραβείο LANDSCAPE WITHIN, THE
LANDSCAPE WITHIN, THE
Φιλιππίνες Σκην.: Capranico Andrea
Τιμητική Διάκριση ΜΕ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
MEMORIES AND SONGS
Ελλάδα Σκην.: Παπαστεφάνου Στέλλα
Τιμητική Διάκριση ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ
FROM GENERATION TO GENERATION
Ελλάδα Σκην.: Καμαρίτης Όμηρος, Κορνιλάκη Ιωάννα, Σκύβαλος Αντώνης
Τιμητική Διάκριση ΚΕΝΤΡΙΣΜΑ ΓΗΣ
EARTH'S STING
Ελλάδα Σκην.: Μαυροφοράκης Χάρης
Βραβείο Κοινού TIBETAN GIRL, THE
TIBETAN GIRL, THE
Κίνα Σκην.: Chunchao Tang, Huaqing Jin
Βραβείο Κοινού HUDO VREME
ABIDANCE
Κροατία Σκην.: Jukic Tomislava, Strelec Anja
Βραβείο Κοινού ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΜΟΝΟΙΑ
KIFISIA-OMONIA
Ελλάδα Σκην.: Κυρλίδης Μενέλαος
Βραβείο Φεστιβάλ FINDING MY LEGS
FINDING MY LEGS
Ην. Βασίλειο, Κουρδιστάν Σκην.: Amin Sabir Alan
Βραβείο Φεστιβάλ ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ
FROM GENERATION TO GENERATION
Ελλάδα Σκην.: Καμαρίτης Όμηρος, Κορνιλάκη Ιωάννα, Σκύβαλος Αντώνης

Επιτροπές 2016

Untitled Document

Προκριματική

Φίλιππος Νικολόπουλος


Κοινωνιολόγος, Συγγραφέας, Δικηγόρος


Ελένη Βλάσση


Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ, Δημοσιογράφος, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Φάνης Δούσκος


Κοινωνιολόγος, Συγγραφέας, Δικηγόρος, Σκηνοθέτης, Δ/ντής Φωτογραφίας



Κριτική

Νίκος Καβουκίδης (Πρόεδρος)


Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Διευθυντής Φωτογαφίας


Αντώνης Κόκκινος


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Γιάννης Σολδάτος


Εκδότης, Συγγραφέας, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Μένος Δελιοτζάκης


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Προϊστάμενος του Τμήματος Προγράμματος ΕΡΤ ΑΕ


Χριστόφορος Χαραλαμπάκης


Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών