Διεθνές και Ευρωπαϊκό Διαγωνιστικό

Το τμήμα είναι χωρισμένο σε 2 ενότητες και φιλοξενεί: στην 1η, ταινίες μικρού, μεσαίου και μεγάλου μήκους, αποκλειστικά από Κράτη μέλη της Ευρώπης, ενώ στη 2η, ταινίες από κάθε γωνιά του υπόλοιπου πλανήτη...

Ελληνικό Διαγωνιστικό

Το τμήμα, φιλοξενεί ταινίες Ντοκιμαντέρ μικρού, μεσαίου και μεγάλου μήκους, αποκλειστικά από Έλληνες δημιουργούς, είτε αυτοί ζουν στην Ελλάδα, είτε από Έλληνες που ζουν και εργάζονται σε οποιοδήποτε σημείο της Γης...

Πανόραμα

Κινηματογραφικό Πανόραμα Ντοκιμαντέρ, μικρού, μεσαίου και μεγάλου μήκους, από δημιουργούς που ζουν και εργάζονται σε οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη, ανεξάρτητα με την ιθαγένεια τους...

6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ

Το Διεθνές Φεστιβάλ Ιεράπετρας, ως θεσμός με αισθητή παρουσία στα Πολιτιστικά Δρώμενα της Ελλάδας και του Κόσμου, ταξιδεύει σε άλλα μέρη της χώρας μας, του Πλανήτη, αλλά σε άλλα φιλόξενα Φεστιβάλ, με συνεργασίες προβολών και παράλληλες εκδηλώσεις...

Τελετή λήξης 6ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας


Οι Έλληνες σκηνοθέτες στο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας & Awards 
(αλφαβητικά ανά Επίθετο)


Οι Διεθνείς σκηνοθέτες στο 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας & Awards 
(αλφαβητικά ανά Επίθετο)

Τελευταία Νέα

ελληνικάsmaill2
01 Αυγούστου 2019 28

Ιεράπετρα - Πόλος έλξης διεθνών παραγόντων της Τέχνης του…

Η Τέχνη αποτελεί καταφύγιο και διέξοδο, όχι μόνον γιατί διαθέτει τη δύναμη να αλλάξει την εικόνα του κόσμου, αλλά γιατί, επίσης, μπορεί με χαρακτηριστική ευκολία να προκαλέσει «ανάταση ψυχής». Κι αυτό γνωρίζοντας ότι Το πιο ενδιαφέρον… Περισσότερα
ελληνικάsmaill2
31 Ιουλίου 2019 44

6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας

Το 6ο Διεθνές Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Ιεράπετρας θα διεξαχθεί από 3 έως 10 Αυγούστου 2019 στην Ιεράπετρα σε συνδιοργάνωση με την Περιφέρεια Κρήτης. Πραγματοποιείται από τον Αύγουστο του 2014 ανελλιπώς μέχρι σήμερα. Η τελετή έναρξης και λήξης… Περισσότερα

Παράλληλοι χώροι προβολών

Τελετή Έναρξης

Untitled Document

Σκηνοθεσίας
Καραντινάκης Γρηγόρης
ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, Ο (Ελλάδα)
Φωτογραφίας
Αδάμης Ηλίας
ΣΚΙΕΣ ΟΝΕΙΡΩΝ (Ελλάδα)
Μοντάζ
Βασιλόπουλος Νίκος
ΓΡΑΜΜΕΣ ΤΥΜΠΑΝΩΝ (Ελλάδα)
Πρωτότυπης Μουσικής
Απέργης Βάνιας
ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΡΙΣΗΣ (Ελλάδα)
Ηχοληψίας
Κουκουβάνης Δημήτρης
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ (Ελλάδα)

Βραβεία 2019

Untitled Document

1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους
UNIONE FALLA FORSE, L' (Ιταλία)
Leli Fabio
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους
HUMANITY LAST: REFUGEES STILL HOPE (ΗΠΑ)
Calliste Molly
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους
NIGHT OF THE MASSACRE (Νότιος Αφρική)
Khuele Charles
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους
ARTSAKH: ON THE EDGE OF ETERNITY (Αρμενία)
Yan Vahe
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους
OUD (Αλγερία)
Haimer Mourad
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους
MILLENNIAL DISRUPTION, THE (ΗΠΑ)
Arian Somi
1ο Βραβείο Ευρωπαϊκής Ταινίας Μεγάλου Μήκους
BLUE SCALLYWAGS (Πολωνία)
Grzesiuk Cezary
1ο Βραβείο Ευρωπαϊκής Ταινίας Μικρού Μήκους
ACCUSED OF WITCHCRAFT (Πολωνία)
Marcinowska Ewa
Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής
ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ - ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΩΡΓΟ ΜΑΝΙΑΤΗ (Ελλάδα)
Ψυλλάκης Σταύρος
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους
ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΠΡΙΓΚΙΠΕΣ (Ελλάδα)
Δεληγιάννης Πάνος
ΣΚΙΕΣ ΟΝΕΙΡΩΝ (Ελλάδα)
Γεράρδης Δημήτρης
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους
ΑΝΑΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΑΝΔΡΕΑ: ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΗΓΕΣΙΑ ΣΕ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΡΙΣΗΣ (Ελλάδα)
Μυλωνάς Χάρης, Προδρομίδης Θόδωρος
ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΙΧΟ (Ελλάδα)
Σαρρή Νεφέλη
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους
ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΟΥΚΙΔΗΣ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ (Ελλάδα)
Κυρλίδης Μενέλαος
ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ ΚΑΙ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ, Ο (Ελλάδα)
Καραντινάκης Γρηγόρης
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΟΡΗ, Η (Ελλάδα)
Καραμπάτσου Εύη
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους
ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΤΟΙΧΟΣ (Ελλάδα)
Γκότσης Δημήτρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους
ΡΙΤΑ (Ελλάδα)
Δανόπουλος Γιώργος
Βραβείο Έρευνας και Καινοτομίας ΕΣΠΑ
ΒΑΠΟΡΙΑ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΝΕΛΛΗΣ, ΤΑ (Ελλάδα)
Ιατροπούλου Νατάσα
Βραβείο Νίκος Κούνδουρος
ΣΠΑΘΑ ΤΗΣ ΟΡΓΑΝΩΣΗΣ, Η (Ελλάδα)
Κυπριωτάκης Γιώργος
Βραβείο Χριστόφορος Χαραλαμπάκης
ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΕΝΟΣ ΚΥΚΛΟΥ, ΤΟ (Ελλάδα)
Πλιάκος Κώστας
Βραβείο Μισέλ Φουκρέ
AMERICAN MIRROR - INTIMATIONS OF IMMORTALITY (ΗΠΑ, Αρμενία, Ελβετία)
Balder Arthur
Βραβείο Κοινού
AMERICAN MIRROR - INTIMATIONS OF IMMORTALITY (ΗΠΑ, Αρμενία, Ελβετία)
Balder Arthur
Βραβείο Φεστιβάλ
9+1 ΜΟΝΑΞΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ (Ελλάδα)
Κατσιδονιώτη Καλλιόπη
BRIDGE TO PARADISE, THE (Νότια Κορέα, Κίνα)
Fan Jianan
ΑΝΘΡΩΠΟΙ (Ελλάδα)
Αθηναίος Παναγιώτης
ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΜΕΡΑ, Η (Ελλάδα)
Τζαγκαράκη Αργυρώ, Χειλιουδάκη Ελπίδα
ΕΛΛΗΝΑΣ ΤΗΣ ΡΩΣΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ, Ο (Ρωσία)
Muzychenko Svetlana
ΘΥΣΑΝΟΣ (Ελλάδα)
Καπετανάκης Ματθαίος
ΚΗΠΟΣ (Ελλάδα)
Αριδάκη Αρτεμησία
ΚΟΣΜΟΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ, Ο (Ελλάδα)
Δίγκας Κώστας
ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΧΟΡΟΥ (Ελλάδα)
Παπαμιχαήλ Νώντας